Áno, už dávno sme nepísali o tom ako môžeme vyrobiť kvások na chlieb či iné kvásky alebo domáce droždie. Po dlhšej dobe sa zase vraciame k kvásku - tentokrát kvásku bez lepku a sóje. Námet je jednoduchý. Sťahovali sme sa. Kvások to nevydržal. Musíme si urobiť nový. Nuž tentokrát bude z múčnej zmesi na biely chlieb Liana.

Čo sme písali v minulosti

https://new.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/ako-pripravime-tradicne-kvasky

Robíme kvásky na chlieb (dobre-napady.sk)

Ako urobíme dobrý kvások (dobre-napady.sk) 

Pripravíme si 7-decový pohár vyvarený a prirodzene vysušený, zbavený všetkej nečistoty. Podobne použijeme aj polievkovú lyžicu. Použijeme igelit - nie mikroténové vrecko. Gumičku alebo šnúrku. Prevaríme si vodu a necháme vychladnúť pod pokrievkou na asi 35 - 40 °C. 

Do pohára vsypeme dve polievkové lyžice zmesi Liana na svetlý chlieb. Zalejeme 4 - 5 polievkovými lyžicami vody. Dobre premiešame lyžicou do cestíčka akoby na lievance. Prikryjeme igelitom a uzavrieme gumičkou alebo šnúrkou. Povrch igelitu poprepichujeme, aby kvások mohol dýchať. Pohár položíme dozadu na pracovnú dosku, kde nezavadzia a neprichádza do prievanu. Nech s pohárom nemusíme hýbať až do najbližšieho "kŕmenia". 

 

Ráno aj večer prisypeme zmes a zalejeme zase prevarenou a mierne vychladnutou vodou. Dobre premiešame. Vždy sa snažíme vytvoriť hustotu ako na lievance. Takto pokračujeme niekoľko dní. Po troch dňoch už zvykne kvások kyslasto voňať a tvoriť bublinky. Zvyčajne na 6. - 7. deň je kvások pripravený na prvé použitie.

Na prvé použitie odporúčame piecť len menší chlebík. 

Ak kvások nepoužívame, môžeme ho uzavrieť viečkom a vložíme do chladničky na miesto, kde menej chladí. Asi deň pred robením rozkvasu vyberieme na pracovnú dosku a odokryjeme viečko. Znova prikryjeme igelitom s dierkami. Nech sa kvások spamätá z chladu. 

 

Ako pečieme chlieb

Pečieme chlieb (dobre-napady.sk)

Pečieme chlieb (dobre-napady.sk)

Pečieme chlieb (dobre-napady.sk)