Zemiak rastie podobne ako bylina. Má hranatú bohato rozvetvenú stonku zarastenú krátkymi chĺpkami. Môže dorásť aj do výšky jedného metra. Listy sú položené striedavo, mierne ochlpené, s drobnými žliazkami, pomerne veľké. Kvety bývajú biele, ružové alebo fialové so sýto žltými až oranžovými peľnicami. Plody sú zelené alebo žltozelené bobule s priemerom 2 až 4 cm obsahujúce biele semená. Podzemná časť je charakteristická zväzkovitými koreňmi s hľuzami rozličných elipsoidných až nepravidelných tvarov, najčastejšie žltej až svetlohnedej, u niektorých kultivarov červenej až červenofialovej farby.
Zemiak pochádza z horských oblastí juhoamerických Ánd. Predok európskych zemiakov má podľa odborníkov svoj pôvod na chilskom ostrove Chiloe a na starý kontinent ho priviezli španielski moreplavci v druhej polovici 16. storočia. Zemiaky sa najskôr pestovali ako rarita v botanických záhradách, neskôr sa stali lahôdkou určenou výlučne pre kráľovské stoly. Nakoniec sa pomerne zložito rozšírili i v nižších vrstvách obyvateľstva. Ako potravina sa začali používať až o asi 200 rokov neskôr.
Aký majú zemiaky význam v našej výžive? Vyrovnajú sa diétnym potravinám aj počtom kalórií. Najviac sa v ľudovej medicíne využíva práve šťava zo surových zemiakov, tradične na tráviace ťažkosti, gastritídy, poruchy pečene a žlčové kamene. Surová zemiaková šťava utišuje zápaly a podporuje hojenie kožných infekcií a poranení. Plátky surového zemiaka sú vynikajúcim obkladom na opary a omrzliny, a keď ho dáme na spánky, pomôže na bolesti hlavy a migrénu.
Môžeme ich jesť vo viacerých podobách. Buď ako hranolky plávajúce v tuku, ako pyré so smotanou alebo varené. No najzdravšie budú, ak ich máme upiecť v šupke na suchom plechu do teplovzdušnej rúry. Vtedy majú najnižší glykemický index.
Zemiaková knedľa
1 kg zemiakov, 100 g múky, 1 vajíčko, 50 g masla, 1 veľkú mrkvu, 1 pór, 100 g prerastenej údenej slaniny, muškátový oriešok, 1 polievkovú lyžicu soli soli
Zemiaky uvaríme v šupke deň vopred. Zemiaky jemne postrúhame, zmiešame s vajjíčkom, múkou a ochutíme štipkou muškátového orieška. Očistenú mrkvu posekáme, pór nakrájame na tenké plátky a spolu s mrkvou podusíme na masle. Vychladnutú zeleninu s opraženou slaninou zamiešame do cesta. Spravíme bochník, položíme na pomastenú utierku. Varíme na paráku v osolenej vode asi 60 minút. Bochník vyberieme, necháme stiecť z vody a pomastíme ho maslom. Môžeme nakrájať na hrubšie krajce a podávať s čerstvou paradajkou.
Pečené nové zemiaky
dvanásť nových zemiakov, hlávky cesnaku, 0,5 šálky repkového oleja, soľ, čerstvé mleté korenie a na ozdobenie pri podávaní mrkvovú a petržlenovú vňať
Zemiaky vydrhneme kefkou v studenej vode a nakrájame na štvrťky či osminky podľa veľkosti. V oleji si rozmiešame popučený cesnak. V mise si premiešame zemiaky s cesnakovým olejom. Necháme chvíľu pôsobiť. Potom vsypeme do pekáča. Prikryjeme a vložíme do vyhriatej rúry na 200°C. Pečieme-dusíme asi 10 minút. Potom otvoríme pekáč, zemiaky premiešame so soľou a korením. Necháme piecť ešte ďalších 10 minút. Vyberieme, rozdelíme na taniere a husto posypeme posekanými vňaťami. Podávať môžeme s čerstvou paradajkou alebo paprikou.
Zemiaky s bryndzou
Väčšie zemiaky, soľ, mleté čierne korenie, pažítka, bryndza, maslo
Zemiaky rozpolíme a jemne osolíme na rozrezanej časti. Položíme na pekáč rozrezanou časťou hore. Prikryjeme a pečieme asi 15 minút pri 200°C. Potom odokryjeme, zemiaky necháme do zlatova zvrchu opiecť. Vyberieme z rúry. Lyžicou vyberieme stred upečeného zemiaku. Striedku zmiešame s maslom a bryndzou. Jemne osolíme a okoreníme. Vložíme po kopčeku do zemiaku a položíme na tanier. Posypeme posekanou pažítkou.
Pár receptov z nášho receptára
https://www.dobre-napady.sk/component/garyscookbook/recipe/88-cibulove-zemiaky
https://www.dobre-napady.sk/component/garyscookbook/recipe/320-mrkvovo-zemiakove-pyre
https://www.dobre-napady.sk/component/garyscookbook/recipe/295-stuchane-zemiaky
Aj keď bataty voláme sladké zemiaky, majú veru ďaleko od našich zemiakov, ale predsa - https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/941-varime-cokoladovy-krem