Každý rok sme v máji robili doma množstvo bryndzových receptov. V detstve sa hovorilo, že májová bryndza je najlepšia. Áno, asi je. Hlavne pravá bryndza je z ovčieho mlieka. Nie, ako dnes! Dnes sa za bryndzu považuje aj výrobok robený z kravského čerstvého syra. Žiaľ. 

Zase je máj. Nuž okrem výborných halušiek s bryndzou robíme aj iné. Veď potrebujeme desiatu do školy, či raňajky. 

Bryndzová nátierka

300 g bryndze, 100 g masla, 1 červená cibuľa, 2 polievkové lyžice posekanej petržlenovej vňate

Zmäknuté maslo premiešame s na jemno nakrájanou cibuľou. Primiešame petržlenovú vňať a bryndzu. 

Bryndzová polievka

250 g pravej bryndze, 1 250 ml vody, 2 múčne zemiaky, 30 g údenej slaniny, mletá červená paprika, posekaná pažítka

Zemiaky ošúpeme a nakrájame na jemno a zalejeme vodou. Necháme ich prevariť asi štvrťhodiny. Zemiakovú vodu posolíme, vmiešame bryndzu. Nakoniec vmiešame na jemne pokrájanej spenenej slaninke mletú papriku. Odstavíme. Až pri podávaní vmiešame pažítku.

Bryndzové tyčinky

300 g hrubej múky, 1 čajová lyžičky sódy bikarbóny, 200 g zemiakov uvarených v šupke, 200 g masla, 250 g pravej bryndze, 1 vajíčko, 1 čajová lyžička soli

Múku premiešame so soľou a sódou bikarbónou. Pridáme ošúpané a nastrúhané zemiaky. Premiešame. Primiešame na menšie kúsky nakrájané maslo, vajíčko, bryndzu. Všetko dobre premiešame. Cesto vyvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku asi 1 cm. Narežeme pásy široké asi 1 cm a dlhé asi 10 cm. Pásy cesta poukladáme na papierom vystlaný pekáč. Povrch potrieme jemne vodou. Môžeme posypať mletou paprikou. Pekáč vložíme do vyhriatej rúry na 190 °C a pečieme do zlatova. 

Bryndzové praclíky

300 g hrubej múky (pšeničná + pohánková), 20 g droždia, 50 ml vody, 2 žĺtky, 100 g bryndze, 50 g masla, na potretie vajíčko a rasca

V teplej vode necháme napučať droždie. Múky preosejeme do misy na miesenie cesta. Vlejeme kvások, žĺtky, bryndzu. Miesime cesto. Ak je cesto husté, primiešame teplú vodu. Ak je cesto redšie, pridáme pšeničnú múku. Cesto necháme vykysnúť na teplom mieste prikryté utierkou. Kysnutie môže trvať aj dve hodiny, nakoľko bryndza je sýta. Potom z cesta vyvaľkáme dlhšie valčeky hrúbky asi 2 cm. Vytvarujeme praclíky, ktoré ukladáme na papierom vyložený plech. Potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme rascou. Necháme zase podkysnúť prikryté utierkou. Pečieme vo vyhriatej rúre na 185 °C do zlatova.