Začína sa jeseň. Bude stále chladnejšie, dni sa budú skracovať. Nastáva obdobie, kedy musíme jedálniček prispôsobiť a telo zahrievať a zároveň posilňovať plúca dlhými prehádzkami na čerstvom vzduchu. My doma na jeseň varíme hlavne jedlá, ktoré varievali moje staré a mamy a prastaré mamy. Kapustu, pohánku, špenát, karfiol, cibuľu a cesnak... no a samozrejme chren. dôležité je v tomto období jesť viac hustých vývarov či prívarkov. V tomto období omnohoviac doma koreníme.  Radi používame hlavne bylinky, no v tomto období často pridávame aj čierne korenie či dokonca čilli. 

Dnes si ukážeme recepty tohto druhu. Teda takých ako sme si ich upravili doma. 

  Pórový prívarok

400 g póru, 40 g masla, 40 g zemiakovej múky, 400 ml zeleninového vývaru, 150 ml smotany na šľahanie, 1 žĺtok, soľ, mleté čierne korenie, mleté nové korenie

z múky a masla urobíme svetlú zápražku. Zalejeme ju vývarom, do ktorého vsypeme nakrájaný pór. Povaríme asi 5 minút. v šľahačke vymiešame žĺtok. Túto zmes opatrne vlejeme do variaceho sa póru. Opatrne premiešame a povaríme, kým nie je pór mäkký. Po odstavení osolíme a okoreníme. podávame s varenými zemiakmi a vareným hovädzím mäsom.

  Mrkvový prívarok

300 g mrkvy, 40 g masla, 1 malá žltá cibuľa, 250 ml kyslej smotany, 40 g kukuričnej múky, soľ, muškátový kvet

Na masle speníme na polkolieska nakrájanú cibuľu. Primiešame na kolieska nakrájanú mrkvu. Osolíme. Podusíme v troche vody. Rozmixujeme. Prilejeme smotanu, v ktorej sme rozmiešali múku. Necháme asi 3 minúty prejsť varom. Podávame k varenému mäsu spolu s varenými zemiakmi. 

 Vyprážané baklažány

4 baklažíny, 2 vajíčka, 150 ml mlieka, 80 g zemiakovej múky, 40 g kukuričnej múky, 1 polievková lyžica sardelovej pasty, soľ, olej na vyprážanie

Z vajíčok, múky a sardelovej pasty urobíme cestíčko. do cestíčka namáčame baklažány nakrájané na kolieska a vyprážame v oleji do ružova. Podávame s chlebom.

 Fazuľový šalát

250 g bielej suchej fazule, 10 g masla, 1 biela cibuľa, 100 ml oleja, 2 polievkové lyžice octu, 2 polievkové lyžice paradajkového pretlaku, cukor, soľ, mleté čierne korenie, mletý muškátový oriešok

Fazuľu namočíme na noc do studenej vody. Ráno fazuľu scedíme. Uvaríme ju spolu s masľou a trochou cukru do mäkka. Do šalátovej misy vsypeme na jemno nakrájanú cibuľu, soľ, ocot, olej a pretlak. Dobre premiešame. Do tejto zmesi vmiešame scedenú vychlasnutú fazuľu. Vložíme do chladu a necháme aspoň 2 hodiny pôsobiť. Podávame s tmavým chlebom. 

 "Transilvánsky" guláš

400 g predného hovädzieho mäsa, 40 g masti, 2 žlté cibule, 6 strúčikov cesnaku, 5 cl ovocnej pálenky, 1 veľká mäsitá paradajka, 2 klinčeky, 4 zrnká borievok, 2 bobkové listy, tlčená rasca, nové korenie, tymián, šalvia, soľ

Nakrájané mäso na kocky prudko opečieme na masti. Pridáme posekanú cibuľu na polkolieska. Stíšime teplotu a pridáme cesnak pokrájaný na drobno. vmiešame koreniny a bylinky. podlejeme trochou hvriacej vody. Dusíme pod pokrievkou do mäkka. Pred podávaním vyberieme veľké kúsky byliniek. Vmiešame paradajku nakrájanú na osminky a šalviu s polu s pálenkou. Podávame s tmavým chlebom.

 Pečená hus

 1 hus, soľ, červené jablká

Hus umyjeme v teplej vode. Osolíme zvonka aj z vnútra. Naplníme jablkami bez jadierok nakrájanými na osminky. Položíme do hlbšieho pekáča chrbátom dolu. Okolo poukladáme zvyšné jablká. Podlejeme trochou vody. Pekáč prikryjeme a vložíme do rúry. Pečieme asi pol hodinu. Odokryjeme a skontrolujeme. Ak je treba podliať, podlievame po troche horúcou vodou. Môžeme aj zvrchu poliať. Po ďalšej polhodine môžeme hus otočiť a podlievať už vlastnou šťavou. Po upečení hus rozdelíme na taniere na porcie. Jablká použijeme ako prílohu. Môžeme podávať s chlebom alebo varenými zemiakmi či parenou knedľou.

 Šalát z kyslej kapusty

400 g nakrájanej kyslej kapusty na jemnejšie, 10 g práškového cukru, 10 g slnečnicového oleja, 50 g žletej cibule, 4 veľké červené jablká

Jablká nastrúhame na hrubo aj so šupkou. Primiešame ich do misy, kde sme pred polhodinou zmiešali kapustu s ostatnými surovinami. Pri miešaní dáme pozor, aby sme nezliali príliš veľa tekutín. Necháme postáť štvrťhodiny. Podávame s tmavým chlebom a čiernym čajom.

Verte, že takéto jedlo padne veľmi vhod po dlhej prechádzke v chladnom vetre či daždi. Mám rada, keď sa môžem zababušená v teplom kabáte prechádzať a doma si potom dám výborný bylinkový čaj s chutným jedlom. Či výborný vývar s množstvom pohánkových šitokých rezancov. Vyskúšajte aj Vy.