Ponúkame vám pár receptov zo zmesi na bezlepkovú knedľu, ktorú kúpite v BIO obchodoch. Tieto recepty sme prvýkrát otestovali v marci 2013. V tom čase mi už druhýkrát - po 7-mich rokoch -  odporučili držať nejaké obdobie túto dietu pre podozrenie alebo nejasné výsledky u lekárky. Nuž som nezobrala nič v zlom a skúsila vymýšľať.

Vo všetkých receptoch sa snažím používať maslo Alsan.

 

{SCOpenGraph image=http://www.dobre-napady.sk/ images/clanky/varime-pecieme/bezlepka2_1.jpg}

Parené buchty

150 g zmesi premiešame s polovičkou čajovej lyžičky sóda bikarbóny. V poháriku si vymiešame 1 polievkovú lyžicu rozpusteneého masla Alsan, 1 polievkovú lyžicu hnedého kryštálového cukru alebo 1 čajovú lyžičku mletej stévie cukrovej, 1 žĺtok a asi 60 ml vlažnej vody. Potom sypké a vlhké suroviny zmiešame a urobíme tuhšie cesto. Naplníme slivkovým lekvárom. Naparujeme na paráku asi 15-17 minút. 

Podávame posypané strúhanou horkou čokoládou a poliate zvyškom pusteného masla.

Pečené buchty

Urobíme rovnako ako parené, ibaže miesto jednej dáme do cesta 2 polievkové lyžice masla. 

Po vypracovaní cesta a naplnení, ich poukladáme do pekáčika vytretého maslom. Vložíme do rúry vyhriatej na 200°C a hneď stiahneme teplotu na 180°C. Pečieme asi 25 minút.

Dukátové buchtičky alebo opekance

150 g zmesi zmiešame s 1 čajovou lyžičkou sódy bikarbóny. V hrnčeku si zmiešame 1 vajíčko s 1 polievkovou lyžicou hnedého cukru. s 50 ml minerálky izbovej teploty a 1 polievkovou lyžicou pusteného masla. Vypracujeme cesto. Urobíme guličky, ktoré vkladáme do vymasteného pekáča. Ak chceme urobiť dve vrstvy, prvú potrieme maslom a až potom ukladáme druhú. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180°C asi 25 - 30 minút. 

Takto urobené dukátky podávam s ovocnou omáčkou.

Pomarančová omáčka

2 dl pomarančovej šťavy, 50 ml minerálky vymiešame s 1 polievkovou lyžicou jemního kukuričného škrobu a varíme za stáleho miešania do redšieho pudingu.

Jahodová omáčka

6 veľkých čerstvých jahôd nakrájame na štvrťky. V 2 dl minerálky si vymiešame 1 polievkovú lyžicu jemného kukuričného škrobu. Touto zmesou zalejeme zahody a na miernom plameni varíme za občasného premiešania do riedkeho pudingu.

Mazanec

300 g zmesi premiešame alebo preosejeme, aby bola nadýchaná. V 1 dl minerálky rozmiešame 50 l medu a 3 žĺtky spolu s tretinou čerstvého droždia. Všetko vypracujeme do cesta. Ak je málo husté, malo by mať hustotu ako plastelína, pridáme po lyžiciach jemného zemiakového škrobu. Vyrobíme guľu a položíme ju na plech vyložený papierom. Popcháme na povrch orechy alebo mandle, narežeme na kríž, postriekame trochu slnečnicovým olejom a prikryjeme utierkou. Necháme na ozaj teplom mieste nakysnúť asi hodinu. Vložíme do rúry vyhriatej na 200°C a pečieme asi 5 minút. Potom stiahneme teplotu na 180°C a dopečieme asi 20 minút. Ešte teplí zložíme z plechu, položíme na mriežku a postriekame vodou.

Lievance

1 vajíčko vymiešame s 1 polievkovou lyžicou medu a 2 dl vody. Vmiešame asi 1 dl múčnej zmesi. Pridáme 1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny. Potom vmiešame 50 ml múčnej zmesi. Vytvoríme hustotu polotuhého pudingu. Na jemne vymastenej panvici maslom opečieme lyžicou naložené kúsky z oboch strán. 

Podávame s lekvárom alebo javorovým sirupom.