Chodievam často nakupovať mlieko, vajíčka aj iné na farmu alebo občas sa zastavím na nejakých farmárskych trhoch, ktoré sa začali v okolí pravidelne objavovať. Mlieko však nie vždy na farmárskych trhoch predávajú a tak si zájdem aj do mliečneho automatu, ktorý mám bližšie.
Doma potom mlieko aj pijeme aj inak spracovávame. Proste tak ako kedysi, keď som bola malá a ešte sme takéto mlieko kúpili aj v normálnom obchode.
{SCOpenGraph image=http://www.dobre-napady.sk/images/clanky/varime-pecieme/domaci_syr.jpg}
Ako si urobíme tvaroh
2 litre mlieka nalejeme do nerezového hrnca alebo skleneného pohára. Necháme ho asi 48 hodín a niekedy aj viac, skysnúť. Potom na strednom plameni v nepoškodenom hrnci prihrejeme na 62°C. Necháme na tejto teplote asi 5 minút. Potom mlieko scedíme cez plienku. V plienke získame výborný a hlavne svoj tvaroh.
Ako si urobíme syr
3 litre čerstvého mlieka prihrejeme na teplotu asi 25°C. Vmiešame polovicu čajovej lyžičky tekutého syridla - my používame z Výskumného ústavu a výživy a mlieka v Žiline. Prikryjeme pokrievkou a necháme asi 3 hodiny pôsobiť. Vtedy s hrncom už nehýbeme, lebo každý pohyb syreniu škodí. Potom cez plienku scedíme - v plienke zostane čerstvý syr, ktorý premiešame s 1 čajovou lyžičkou soli. Voda, čo zostane je vhodná aj na pitie - ide o srvátku.
Dávame si pozor, aby sme pri výrobe používali nepoškodené hrnce - pokiaľ sa dá nerezové a nepoužívali drevené varešky, ktoré by mohli byť nesprávne vyčistené a tak poškodiť syrenie.
Ako si urobíme jogurt
Liter čerstvého mlieka prihrejeme na 62°C a odstavíme. Vlejeme do kameninovej alebo sklenenej nádoby. Vmiešame 125-gramový tučný biely zvolenský jogurt. Necháme prikryté utierkou v kúte kuchynskej linky na teplom mieste pôsobiť asi 12 hodín. Potom by sme mali mať jogurt hotový.
Dôležité je dodržať teplo a nemali by na nádobu padať slnečné lúče.
Vo výskumnom ústave výživy a mlieka v Žiline si môžete kúpiť aj jogurtovú kultúru, s ktorou sa jogurt lepšie vyrobí.
Musím povedať, že z tohto mlieka aj obyčajné kakao či puding chutí inak - tak lahodnejšie - a naozaj v nich cítite mlieko.
Nuž a po rokoch-rokúcich som sa odhodlala vyrobiť si doma aj svoje vlastné maslo.
Ako si môžeme doma vyrobiť maslo
Do nerezového hrnca alebo sklenenej nádoby či kameninovej nádoby si vlejeme čerstvé mlieko z farmy či mliečneho automatu. Nádobu prikryjeme plienkou alebo nejakou servítkou, aby mlieko dýchalo. Potom celú nádobu vložíme do chladničky alebo chladnej komory. Každý deň dobre sterilnou lyžicou pozbierame smotanu do fľaše so širokým hrdlom. Fľašu nechávame prikrytú v chladnej miestnosti alebo v chladničke v stojatej polohe a pokiaľ sa dá, nehýbeme ňou. Po tri dni zbierame smotanu - teda každých 24 hodín. Po treťom zbere fľašu necháme v kuchyni na mieste, kde nesvieti slnko a nie je prievan, aby sa oteplila asi 3 - 4 hodiny.
Potom smotanu vo fľaši začneme triasť - respektíve ňou hýbať v smere hore dole - ani rýchlo, ani pomaly. Po čase nám začne hustnúť a vytvárať sa tekutina. Tekutinu opatrne zlejeme. A pracujeme ďalej. (Na druhý krát som už mala maslo a ešte trochu tekutiny, ktorú som zliala do pohára a vypili sme.) Fľašu prerežeme tesne nad vzniknutým maslom a môžeme nechať schladiť a ďalej použiť.