Špargľu sme doma v jedálničku v detstve nemali. Prvýkrát som ju jedla u kamarátky, keď sme sa učili na maturitu. Chutila mi.
Odkedy som začala variť vo svojej domácnosti začala som ju kupovať. A po narodení dcéry som zistila pri listovaní v staršej literatúre aká je zdravá dokonca ľahko strávitelná. Nuž som ju vložila do jedálnička na každý týždeň.
{SCOpenGraph image=http://www.dobre-napady.sk/images/clanky/varime-pecieme/spargla2.jpg}
Viete, že špargľu poznali už v staroveku? V Indii ju považovali za všeliek. Jej obrázky sa našli aj vo vyobrazeniach v starom Egypte. Dokonca o nej píše aj Hippokrates vo svojich prácach o liečení.
Vo Francúzsku si špargľu obľúbil aj kráľ Ľudovík XIV. Vyžadoval ju vo svojom jedálničku v každom ročnom období. A tak jeho záhradníci vyvinuli spôsob - pestovanie pod teplou vrstvou,ktoré sa používa do dnes. Aj preto dnes už dostanete špargľu v obchode počas celého roka.
Aké poznáme špargle?
Bielu, zelenú a fialovú. Biela je jemnejšia, zelená má výraznú chuť a obsahuje vysoké množstvo vitamínu C. Fialová má výraznú horkastú chuť.
Čo obsahuje špargľa?
S určitosťou vieme, že špargľa je ľahko stráviteľná, má nízky obsah kalórií obsahuje vitamíny A, B1, B2, C, E a minerálne látky ako draslík, horčík, fosfor, vápnik a železo. Je bez tuku a obsahuje len málo kalórií. Preto je vhodná pri rôznych diétach, zvlášť pri redukčnej. Typickú chuť a vôňu dávajú špargli éterické oleje - kyselina asparaginová, ktorá je dôležitá pre metabolizmus bielkovín, podporuje činnosť obličiek a škodlivé produkty látkovej výmeny sú z tela rýchlejšie vylúčené
Kedy je špargľa čerstvá?
Keď jej povrch je lesklý, hlavička sa nedá ohnúť a trením o seba vydáva vŕzgavé zvuky. V chladničke vydrží čerstvá 2 - 3 dni, v mrazničke aj pol roka.
Ako spracovávame špargľu?
Varíme ju v mierne osolenej vode s pár kvapkami citróna asi 15 minút. Môžeme dusiť na masle asi 10 minút.
A ako ju pripravíme na pare?
Do hrnca nalejeme osolenú vodu, položíme dierovanú nádobu, do ktorej položíme špargľu. Dierovanú nádobu prikryjeme pokrievkou. Necháme vodu a hrnce zohriať. potom stiahneme teplotu na minimum a takto sparíme špargľu asi 15 minút. Potom vypneme plyn a necháme dôjsť ešte asi 10 minút.
A pár receptov od nás
Špargľové tyčinky
Špargľu uvaríme asi 5 minút v mierne osolenej vode. Vyberieme a necháme stiecť. Listkové cesto rozvaľkáme a rozkrájame na obdĺžniky, ktoré pokryjeme šunkou. Do takto pripravených obdĺžnikov zabalíme špargľu. Potreme vajíčkom a mierne osolíme. Zapečieme v rúre pri 200°C asi 8 minút.
Špargľová polievka
2 litre zeleninového vývaru dáme variť spolu s 800 g nakrájanej špargle na si 10 minút. Zatiaľ si na oleji v panvici opečieme cibuľu a pór so zelerom. Všetko po 150 g a nakrájané na rezance. Vývar so špargľou rozmixujeme a necháme prihriať, opatrne do neho vmiešame zmes z panvice a necháme prejsť varom. Podávame s rožkom alebo sendvičom.
Špargľová omáčka
300 g špargle nakrájame na kúsky a podusíme na 2 polievkových lyžiciach masla. Pridáme 1 polievkovú lyžicu hladkej múky, 1 čajovú lyžičku Vegety a trochu mletého bieleho korenia. Premiešame a podlejeme 200 ml smotany na varenie. Po premiešaní necháme pod odchýlenou pokrievkou dusiť asi 10 minút. Prikryjeme a odstavíme.
Výborná omáčka k varenému hovädziemu mäsu.
Polievka zo zelenej špargle
Na 2 polievkových lyžiciach masla opražíme na jemno pokrájanú menšiu cibuľu, prihodíme na menšie kúsky nakrájané dva zemiaky a asi 120 g na menšie kúsky nakrájanej špargle. Poprášime 1 polievkovou lyžicou detskej krupice a zalejeme 2 dl vody, 4 dl mlieka. Premiešame a necháme prejsť varom asi 10 - 12 minútt. Až po odstavení dochutíme mletým čiernym korením a Vegetou. Podávame s opraženými kúskami rožka.
Šalát z špargle
Nakrájame si po 100 g špargle troch druhov. Vsypeme do osolenej vody a varíme asi 15 minút. Potom scedíme a necháme dobre odkvapkať. Do šalátovej misy si nakrájame asi 6 malých paradajok na štvrťky. Premiešame ich 2 polievkovými lyžicami posekanej petržlenovej vňate a 2 polievkovmi lyžicami posekaného kôpru. Mierne osolíme a okoreníme mletým čiernym korením. Primiešame stečenú špargľu. Podávame s čiernym chlebom.
Špargľový závin
Uvaríme si v mierne osolenej vode 500 g špargle asi 15 minút. Špargľu vyberieme a rozmixujeme s 200 g taveného syra a 1 polievkovou lyžicou bieleho jogurtu a 1 vajíčkom. Prisolíme a okoreníme mletým bielym korením. 400 g lístkového cesta rozvaľkáme a potrieme špargľovou zmesou. Zvinieme, potrieme rozšľahaným žĺtkom a posypeme údeným nastrúhaným syrom. Pečieme pri 180°C asi 20 - 25 minút. Nám lepšie chutí zo zelenej.
Špargľový šalát s mrkvou a brokolicou
500 g bielej špargle, 200 g mrkvy, 200 g brokolice, 2 vajíčka na tvrdo, 2 polievkové lyžice nasekanej pažítky, 2 polievkové lyžice nasekanej petržlenovej vňate, 4 polievkové lyžice vínneho octu, 4 polievkové lyžice olivového oleja, 2 posekané polievkvé lyžice žeruchy.
Špargľu a a mrkvu si nakrájame a necháme variť asi 15 minút, potom k nim na asi 2 minúty pridáme nakrájanú brokolicu. Ihneď vyberieme a prepláchneme studenou vodou. Necháme odkvapkať cez sitko. Vývar si môžeme zachytiť do hrnca. Zatiaľ si do misy nakrájame vajíčka a posypeme ich bylinkami. Premiešame si v malej miske alebo poháriku ocot a olej.
K vajíčkam pridíáme zeleninu zo sitka a všetko rukami premiešame so zálievkou. Podávame s malou bagetkou.