Je koniec leta. Dozrieva už všetko - jablká, hrušky, zemiaky, hríby, ...
My sme mali teraz doma veľkém nožstvo sliviek. Slivkové gule, slivkový koláč, slivkové lekváre, kompóty. A ešte všeličo iné. Ešte stále však bolo jedno vedro plné.
Čo s ním?

 

 

{SCOpenGraph image=http://www.dobre-napady.sk/images/clanky/varime-pecieme/slivkovy_lekvar.jpg}

Spomenula som si na detské časy. Raz som strávila niekoľko hodín v Prievidzi u sestry starého otca pri robení slivkového lekváru.
Asi to bol naozaj pre mňa zážitok na celý život.
Pod veľkým kotlom zapálili oheň, vsypali do neho obrovské množstvo sliviek. Ku miešaciemu zariadeniu do postroja pripásali malého poníka, ktorý sa krútil okolo kotla a miešal slivky. Po nejakom čase ho odpravili, dali mu najesť, nechali ho trochu si pobehať a zapojili zase.
Nepamätám si ako chutil ten lekvár. Rozhodla som sa, že skúsime aj doma niečo podobné - samozrejme bez poníka.

Do jedného hrnca som naliala vodu a druhý vložila do neho. Do druhého hrnca som vsypala 3 kg vykvostkovaných sliviek a prikryla ich pokrievkou. Nechala som slivky takto dusiť asi hodinu. Potom som odokryla pokrievku a začali sme za občasného miešania variť lekvár bez pokrievky. Za ďalšiu asi 2,5 hodinu bol lekvár hotový.

Náš lekvár má sladko-kyslú chuť (asi neboli také sladké akoby mali byť, neviem), ale farbu a výzor ako tie z obchodu.

Zostali nám ešte vykvostkované slivky, čo sa nám už nezmestili do hrnca a tak "Skúsme ich usušiť."

Položili sme šupkou dole na papierom na pečenie vyložený pekáč. Vložili sme pekáč do rúry a zapli ju na 50°C. Nechali sme slivky v zatvorenej rúre asi hodinu, potom sme rúru otvorili a zachytili varechou, aby zostala pootvorená. V takto pootvorenej rúre pri 75°C sme slivky sušili asi 4 hodiny.

Skúste pohľadať aj iné recepty https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/recepty