Predstavím vám ďalšiu starú kuchársku knihu, ktorú som našla v jednom antikvariáte. A touto kuchárskou knihou som pokračovala v zbieraní starých receptov a kuchárskych knižiek. 

Túto knižku "MALÁ ĽUDOVÁ KUCHÁRKA" spracovala v roku 1940 Žela Inoveská ako výňatok zo Slovenskej ľudovej kuchárky pre každý stôl. Knižka vyšla tlačou a nakladateľom Fr. Urbánka a spol. v Trnave

Vyberiem vám z nej pár receptov.

 

{SCOpenGraph image=http://www.dobre-napady.sk/images/clanky/varime-pecieme/mala_ludova_kucharka1.jpg}

 

 Držková polievka 

 Držky varíme hodinu s rascou tak, aby boli prikryté vodou pod pokrievkou. Vodu zlejeme a držky vsypeme do hrnca, kde ich zase zalejeme vodou a pridáme rascu. Varíme asi hodinu pod pokrievkou. Urobíme to aj tretíkrát, ale už nezlievame. Držky vyberieme z vody. Nakrájame na menšie rezance. V inom hrnci si urobíme na bravčovej masti cibuľový základ, pridáme paradajkový pretlak, nakrájaný cesnak, červenú mletú papriku a zalejeme vývarom z držiek. Vložíme nakrájané držky, pridáme vodu a varíme do mäkka. Potom osolíme a okoreníme čiernym mletým korením. Potom vsypeme na jemno nastrúhaný surový zemiak a prevaríme ešte asi päť minút. Nakoniec pridáme majoránku.

 

 Šošovicová polievka

 

Sto gramov šošovice rozmixujeme na čo najjemnejšie. Zalejeme ju litrom vody a necháme prevariť pod odchýlenou pokrievkou asi polhodiny. Potom vsypeme sto gramov celej šošovice, prípadne dolejeme vriacej vody a necháme variť asi pol hodiny pod pokrievkou. Potom vmiešame pár lyžíc bieleho jogurtu s trochou polievky a vlejeme do hrnca s polievkou. Premiešame a necháme prevrieť pár minút. 

 

 Lečo

 Jednu veľkú cibuľu nakrájame na polkrúžky a na polievkovej lyžici bravčovej masti speníme. Pridáme na polkrúžky nakrájané tri papriky a premiešame. Mierne osolíme a pod pokrievkou podusíme chvíľu. Pridáme na polkolieska nakrájané dve paradajky. Premiešame. Za stáleho miešania vlejeme rozmixovaných vidličkou šesť vajíčok. Miešame na strednom plameni do zhustnutia. 

Hneď podávame. 

 

 

    

 Zemiaková omeleta

 Varené zemiaky nakrájame na krúžky. Položíme ich na slaninkou vyloženú panvičku. Dve vajíčka rozmiešame vidličkou v hrnčeku s trochou mlieka a soli. Zalejeme panvicu vajíčkami. Necháme piecť. Potom preklopíme na tanier.

 

 

 

 

 Nekysnutý chlieb

  

 V troche vody rozmiešame hrachovú múku so štipkou soli do cesta vhodného na vaľkanie. Vytiahneme z neho kúsky, ktoré z oboch strán opečieme na suchej panvici. Podávame vlažné alebo studené.

Podobne môžeme urobiť aj pohánkovú múku.

Dnes však dosť kuchárov robieva v lukratívnych reštauráciach tento chlieb ako doplnok k šalátom, ibaže z celozrnnej pšeničnej múky. 

 

 Podobný článoček nájdete na tejto adrese: http://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/665-ako-varili-nasi-predkovia