Začal september. Na konci tohto mesiaca už bude jeseň. Aspoň podľa kalendára.
Už si pripravujete, či vymýšľate čo budete tvoriť s deťmi v škole či klube? Aj doma môžete! Prelistujte si naše návrhy. Inšpirujte sa. Budeme kombinovať materiály.
Námety sú vhodné pre predškolákov a prváčikov. Budeme trénovať strihanie, lepenie a trpezlivosť.
Jesenné stromy
Na výkres namaľujeme kmeň a konáre hnedou farbou. Pomocou disperzného lepidla prilepíme vylisované lupene georgíny. Obrázky môžeme aj zarámovať pod sklo a zavesiť na stenu či položiť na poličku. Takýto obrázok môže byť aj pekným darčekom starým rodičom či kamarátke.
Alebo po nakreslení kmeňa, natrháme papierovú servítku na kúsky, pokrčíme a prilepíme disperzným lepidlom tak, aby sme vytvorili korunu stromu. Po zaschnutí mierne prifarbíme korunu neriedenou temperovou farbou štetcom.
Zavárame jablká s menšími deťmi
Z veľkého výkresu vystrihneme tvar podobný poháru na zaváranie. Prekrojíme menšie jabĺčka, ktoré necháme trochu zaschnúť, aspoň pol dňa alebo tročku potrieme pijavým papierom, aby nebola dužina veľmi mokrá. Jablko potrieme neriedenou temperovou farbou. Otláčame na papier. Fixkou dokreslíme jadierka. Je dobré mať jabĺčka rozdelené tak, že jedno farbíme na červeno, jedno na žlto, jedno na zeleno... Nech sa farby nemiešajú. Po zaschnutí jabĺčok, prilepíme látku na vrch papierového pohára a previažeme bavlnkou alebo špagátikom.
Papieroví ježkovia s predškolákmi
Necháme deťom obkresliť šablónu ježka na výkres a vyfarbiť. Odporúčame obyčajné farbičky. Z hnedého papiera necháme deti vystrihnúť kruhy, ktoré rozdelíme na štvťkruhy. Štvrťkruhy stočíme do kornútka a zlepíme lepidlom na papier. Takto pripravené pichliače prilepíme na telo ježka.
Ak sa deťom nepodarí vystrihnúť kruh, nevadí. Pichliače môžu byť aj menej pekné. Alebo vystrihnite rovnostranné trojuholníky či štvorce. V konečnom efekte na pichliačoch ej to jedno. A vy si môžete s deťmi aspoň zopakovať pomenovanie geometrických útvarov.