Keď boli deti malé, robili sme si doma radi nátierky a na chlebíky, ale aj bylinkové maslá z vlastnej záhradky na okne. 

Dnes sa veľa rozpráva o stravovaní. Čo by sme mali jesť a naopak nemali. Odporúčam vám však aj s menšími deťmi vymiešať si spolu napríklad chutné maslo a natrieť si ho na chlebík alebo urobiť si nátierku, aby začali mať aj predstavu o tom ako sa pripravuje jedlo a že to nie je len tak a začali si ho aj viac vážiť.

Dcéra spomínala toto varenie potom v škôlke a pani učiteľka veľmi pekne urobila takto deťom týždeň s bylinkami a vyvrcholenie bolo, keď si robili sami svoju desiatu, ktorú si potom spolu zjedli za stolíkmi, ktoré si sami prestreli.

Záhradka na parapete

Odrežeme si vršky z mrkvy, petržlenu, zeleru a spodok póru. Necháme v presklenej miske na parapete na svetle vo vode vyklíčiť. Vodu meníme denne. Vždy však necháme aspoň polhodiny predtým odstáť alebo aj dlhšie.  Prvé tri vyklíčia do týždňa, póru to trvá dlhšie - aj dva. 

   

Podobne si na vate môžeme nechať vyklíčiť žeruchu. Alebo aj v zimnom prostredí za slnečným oknom v plytkej zemine nám dokážu vyklíčiť aj semienka bazalky.

 A teraz ako na tie pokusy.

Vyčistíme si stôl, prikryjeme nepremokavým obrusom. Naň si položíme misky, vidličky, nožničky, lyžičky, lyžice, príborové nože.

Chlebík

Krajec chleba necháme dieťa, aby si potrelo zmäknutým maslo. Necháme dieťa, aby si odstrihlo vetvičku petržlenovej vňate a pomocou nožničiek postrihalo do misky na drobno. Potom si takto postrihaným petržlenom posype krajec chleba. Zatiaľ prichystáme na kolieska nakrájané mäsité paradajky a dieťa si na chlieb poukladá aj paradajku. 

Krajec chleba si dá na tanierik a môže s džúsom alebo čajom ísť desiatovať či olovrantovať.

Paradajkový šalát

Do misky nakrájame paradajku na osminky. Dieťa necháme do misky na paradajky nastrihať zelerovú vňať a trochu póru. Potom mu necháme vmiešať trochu cukru a soli. 

My sme zvykli vmiešať dnu aj krutónky a deti potom jedli vidličkou.

Vňaťka do polievky

Nastrihajte si s deťmi petržlenovú, zelerovú aj mrkvovú vňaťku na drobno do misky. Premiešame ich a v miske dajte na prestretý stôl. Každý si môže vňať nasypať do polievky na obede.

 

Ak vložíte takéto odrezky do dobrej pôdy v kvetináči a dobre zalejete na slnečnom mieste, môžete úrodu zbierať aj 3 - 4-krát.

 

Napíšte nám, čo ste ešte vymysleli vy a ako sa darilo vám a vašim deťom.

...