Mrkva obyčajná je koreňová zelenina a má kužeľovitý tvar, ktorý býva pokrútený. Má hladký, zemitý povrch. Najrozšírenejšia farba je oranžová. Po celom svete môžeme naraziť aj na žltú, čiernu, bielu, krvavočervenú či dokonca ružovú.
Je to dvojročná kultúrna rastlina so silne strihanými listami a príjemnou vôňou. V druhom roku rastlina vyháňa hranatú, rozkonárenú stonku, ktorá je striedavo obrastená strihanými drobnými lístkami a ukončená bielymi kvietkami.
Mrkva je bohatá na karotén a betakarotén. Ďalej obsahuje vitamíny B, C, E, H, kyselinu listovú, pantotenovú, kremičitú, pektínové látky a silice a z dôležitých stopových prvkov najmä, draslík, sodík, vápnik, horčík, fosfor, síru, mangán, železo, meď a zinok. Na rozdiel od iných druhov zeleniny preferujeme varenú formu, ktorá zabezpečuje účinnejšie vstrebávanie karoténov do celého ľudského tela, ako surová forma. Konzumáciou mrkvy obnovujeme dobre pečeňové bunky. Odporúča sa jej konzumácia aj počas diéty na chudnutie. Nie že to však s konzumáciou mrkvy preženiete, môže vám zožltnúť pokožka.
Hrášok s mrkvou
Nakrájame si rovnaké množstvo mrkvy ako hrášku a pekne vsypeme do pohárikov. Zalejeme sladkokyslým alebo slaným nálevom. Sterilizujeme pri 80°C asi 15 minút.
Mrkvové mafiny
400 g postrúhanej mrkvy, 250 g hnedého cukru, 4 vajcia, 2 čl mletej škorice, 200 ml oleja, 1 kypriaci prášok do pečiva, 200 g gaštanovej múky, 200 g jemne mletej celozrnnej múky, 2 čl citrónovej šťavy.
Očistenú a najemno postrúhanú mrkvu dáme do misy. Pridáme cukor, citrónovú šťavu a celé vajcia. Gaštanovú múku zmiešame s celozrnnou múkou, kypriacim práškom a mletou škoricou. Pridáme k mrkve, prilejeme olej a spolu premiešame. Silikónové formičky na mufiny naplníme do 2/3 cestom a vo vyhriatej rúre pri teplote 180 °C upečieme.
Mrkvová polievka 1
500 g mrkvy,1 bielu cibuľu, 1 lyžicu masla, soľ, mleté biele korenie, zeleninový vývar, farebné korenie, kôpor, klíčky
Očistenú mrkvu pokrájame na menšie kúsky. Nadrobno nakrájanú cibuľu orestujeme v hrnci na rozpustenom masle. Pridáme kúsky mrkvy, osolíme, okoreníme mletým bielym korením a spolu pár minút opekáme. Zalejeme teplým zeleninovým vývarom a pod pokrievkou uvaríme do mäkka. Uvarenú polievku do hladka rozmixujeme. Na tanieri posypeme podrveným farebným korením, dozdobíme kôprom a klíčkami.
Mrkvová polievka 2
400 g mrkvy, 1 veľká cibuľa, 2 polievkové lyžice masla, mleté čierne korenie, soľ, široké rezance
Na oleji speníme na drobno nakrájanú cibuľu a mrkvu nastrúhanú na hrubo. Zalejeme vodou. Okoreníme a osolíme. Keď zovrie, vsypeme rezance a povaríme toľko, koľko bolo napísané na rezancoch.
Mrkvová nátierka
3 stredne veľké mrkvy, 2 mladé cibuľky aj so zelenou časťou, soľ, mleté čierne korenie, 150 ml jogurtu, 2 strúčiky cesnaku, pažítku
Mrkvu nastrúhame na jemno a cibuľku na drobno. Premiešame so soľou, korením. Vmiešame jogurt s popučeným cesnakom. Ponatierané na toastoch ozdobujeme posekanou pažítkou.
Čo sme písali o mrkve v minulosti?
https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/921-mrkva
Pár receptov, v ktorých používame mrkvu ako hlavnú ingredienciu.
https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/916-jablkovo-mrkvove-gulky
https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/1009-odstavujeme-ovocie-a-zeleninu-2