Malina je plod ostružiny malinovej. Je zložená z drobných guľôčok červenej farby. Maliny patria k najchutnejšiemu ovociu a k tým čo rada dzobkám pri televízore.
Plody si obľúbili už naši dávni predkovia 

 Obsiahnuté farbivo patrí medzi najsilnejšie antioxidanty. Čím sýtejšej a tmavšej farby sú maliny, tým je koncentrácia tohto farbiva vyššia. Plody, šťava a ďalšie výrobky z nich sú najmä pre obsah antioxidantov cenné pri horúčkovitých a zápalových ochoreniach (zápal priedušiek, reuma,), odporúčajú sa aj pri Alzheimerovej chorobe.

    {SCOpenGraph image=http://www.dobre-napady.sk/images/clanky/varime-pecieme/jahody/maliny1.jpg}


Toto šťavnaté ovocie pomáha vďaka obsahu vitamínu C posilňovať imunitu. Vitamín A spolu s prírodným farbivom antokyanín bránia zmenám očí, ktoré spôsobujú šeroslepotu a zákaly. Pri látkovej výmene pomáha komplex vitamínov B. Zároveň tiež pôsobí proti stresu a migréne. Minerálne látky fosfor a železo pomáhajú pri krvotvorbe, správnej funkcii srdca a nervovej sústavy a vápnik sa zas stará o zdravé kosti a zuby. Na mužskú i ženskú sexuálnu výkonnosť priaznivo pôsobí zinok, ktorý je v zrniečkach. Obsiahnuté triesloviny pomáhajú čistiť aj črevá a odvádzajú z tela prebytočné tekutiny. Čím je farba plodov tmavšia, tým väčšie množstvo antioxidantov obsahujú. Antioxidanty viažu voľné radikály a tým chránia telo pred rakovinou. Sú cenné pri liečbe horúčok, zápalových infekcií a reumy. Maliny sa odporúčajú aj pri liečbe cukrovky. Znižujú hladinu cukru v krvi, čím bojujú s cukrovkou i jej pridruženými ochoreniami. Maliny pomáhajú znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Sú odporúčané pri liečbe chudokrvnosti a dokonca aj Alzheimerovej choroby. Britské a americké výskumy dokázali, že toto ovocie znižuje ranné nevoľnosti tehotných žien. Vhodné sú i pri ženských ťažkostiach spojených s menštruačným cyklom.

 Dozvedeli sme sa na internete na: http://plnielanu.zoznam.sk/

 

Môj prvý pokus s malinovým džemom. Doma sme nikdy maliny nespracovávali. Vždy sme ich len počas vychádzky podzobkali v lese alebo len odkúpili od susedov trochu. Nuž nebolo treba. 

Malinový džem

1 liter malín, 1 želírovací cukor 2 : 1, asi 5 lístkov malín, 1 polievková lyžica citrónovej šťavy

Maliny vsypeme do plienkovej osušky a vymačkáme do hrnca s cukrom a malinovými lístkami. Môžeme ich mačkať aj po troche. Potom na strednom plameni privedieme za občasného premiešania k varu. Varíme asi 5 minút za stáleho miešana. Odstavíme, vmiešame citrónovú šťavu a vlejeme do pohárikov. Poháriky uzavrieme a otočíme hore dnom vychladnúť. 

 

Keď boli deti malé, zvykla som urobiť paráčiky. Vlastne to bolo cesto na parené bucthy, ale vyvaľkala som ho a vykrojila krúžky alebo iné tvary - aké deti chceli - a naparila. Dala som ich na tanier a poliala malinovou šťavou.

Malinová šťava na horúco

 V menšom kastróliku zohrejeme 50 ml vody so 50 g krupicového cukru, kým sa nerozpustí. Do takto pripraveného cukrového sirupu vsypeme 250 ml malín, premiešame a hneď odstavíme a podávame.
Môžeme touto šťavou poliať nie len moje paráčiky, ale aj lievance alebo zmrzlinu.

 

 Asi najobľúbenejším receptom mojich detí bol raňajkový jogurt. Väčšinou som ho robila večer predtým, lebo chladený nám chutil viac.

Raňajkový jogurt

Najprv si prichystáme z 350 ml malín vymačkaním šťavu, do ktorej pridáme 2 vanilkové cukre a tortové želé. Necháme chvíľu postáť a potom prihrejeme asi na 60°C za stáleho miešania. Počas chladnutia želé si do sklenených nádobiek od detskej výživy vsypeme na dno pár rozdrvených piškót, trochu malín a zalejeme asi do polovice bielym jogurtom. Mierne vychladnutým želé polejeme jogurt v nádobkách a necháme ich schladiť.

Podobne som zvykla robiť večer aj puding s piškótami na dne do misiek a posypala som povrch malinami a ozdobila malinovými lístkami. A ráno sme si pomlsali. Malinové lístky sú jedlé a majú príjemnú svieži chuť. 

 

Tento rok som prvýkrát robila malinové pitie. Bol to príjemný osviežujúci raňajkový nápoj. Vzápätí som skúsila aj sirup, lebo žihľavový a mätový sa u nás tento rok veľmi ujal.

Malinovo banánový koktejl  (pre 2 osoby)

3 dl malín a 1 stredne veľký banán rozmixujeme s asi 5-timi lístkami z mäty a s asi 5-mi lístkami z malín. 

 

Malinový sirup

1,2 litra malín, 1 kg krupicového cukru, 20 g kyseliny citrónovej, 5 g kyseliny sorbovej

Maliny vymačkáme do cukru s kyselinami. Premiešame a necháme chvíľu pustiť cukor. Potom na strednom plameni premiešavame a púšťame cukor pri teplote 60°C. Vlejeme do sklenených fľašiek. Fľašky uzavrieme a necháme v ležatej polohe na mieste, kde nezavadzajú a nesvieti slnko - je radšej prítmie. Občas otočíme, aby sa vrchnáčik uzavrel.

 

Aj keď vymýšľam aj z malín dobroty, najradšej ich mám surové a dokonca si lepšie pochutnám keď si ich oberiem priamo z kríka.