Pri prechladnutí alebo až chrípke sa vždy odporúča piť veľa tekutín. Nemusia to byť však len čaje alebo zázvorové limonády. My odporúčame aj odšťavené ovocie, ktorým si tiež môžete upravovať a stabilizovať črevnú kultúru znehodnotenú dávkami antibiotík alebo iných liekov.
Citrusová limonáda
4 kusy kumquat, 1 väčšia vetvičk rozmarínu 1 citrón, 1 limetku odšťavíme. Prilejeme 250 ml neperlivej minerálnej vody. Pijeme po troche širokou slamkou.
Mrkvovolimetková limonáda
2 veľké mrkvy odšťavíme spolu s jednou limetkou a jedným menším jabĺčkom. Prilejeme 250 ml minerálnej vody. Pijeme po troche so širokou slamkou.
Hroznová limonáda
200 g bieleho hrozna odšťavíme spolu s jedným citrónom a premiešame s 300 až 350 ml minerálnej vody.
Neriedené odšťavené šťavy odporúčame piť naozaj pomaly a v malých dávkach. Predpokladáme pol litra za hodinu. Hlavne šťavy, ktoré obsahujú zázvor. Zázvor je vynikajúci pomocník, ale pri väčšej dávke naraz môže bolestivé hrdlo a zápal v ňom ešte viac podráždiť. Pitím štiav čiastočne alebo aj úplne odbúrate pojedanie probiotík.
Napríklad na kašeľ odporúčame po lyžičkách jesť šťavu zo 100 g chrenu a jedného citrónu trikrát za deň. Určite šťavu nedávajte piť deťom do 10 rokov. Chren je veľmi dráždivý.
Druhým výborným liekom je napríklad hlavne kvôli príjmu vitamínov šťava z 300 g mrkvy, 100 g uhorky a 100 g cvikly. Šťavu pijeme po menších dávkach asi hodinu. A to raz denne. Po požití tejto šťavy sa nezľaknite. Môže sa stať, že moč bude mať červenšiu farbu.
Ak ste si ráno alebo pred obedom dali šťavu z uhorky a cvikly, popoludní si môžeme urobiť napríklad šťavu z 300 g mrkvy a 200 g čerstvého špenátu. Tiež šťavu pijeme v menších dávkach asi hodinu.
Na druhý deň si môžeme urobiť šťavu z 300 g mrkvy, 20 g zeleru, 50 g petržlenu a 100 g špenátu. Tiež ju pijeme po troche asi hodinu.
A popoludní môžeme napríklad urobiť šťavu z 300 g mrkvy, 150 g stopkatého zeleru, 100 g redkvičky.
Šťavu z 250 g mrkvy, 150 g hlávkového šalátu a 100 g špenátu si môžeme pripraviť napríklad asi hodinu pred večerným spánkom.
Z 300 g mrkvy, 150 g stopkatého zeleru a 50 g petržlenú si tiež môžeme pripraviť šťavu. Odporúčam v miešať do nej pár kvapiek citrónovej šťavy. Mne chuť petržlenu veľmi "neštimuje".
Moja naobľúbenejšia šťava
50 g zázvoru, 150 g bieleho hrozna, 2 citróny, 200 g mrkvy, 1 vetvičky rozmarínu odšťavíme a pijeme po troche širokou slamkou bez riedenia.
Zbytok po odšťavení tejto šťavy je vynikajúce zmiešať so syrom Lučina. Dostaneme zaujímavú nátierku. V chrípkovom období, aby sa veľmi nezaťažovali črevá a žalúdok veľmi neodporúčame jedávať chlieb a kombinácie jedál - preto túto nátierku napríklad môžeme naplniť do šunky a podávať na raňajky či večeru ako šunkovú rolku. Inak je táto nátierka natretá na jednohubkách a dozdobená hroznom vynikajúca delikatesa pri oslavách s priateľmi.
Pre vegetariánov môžeme zvyšok po odšťavení použiť na zmiešanie s tvarohom a podávať ako predjedlo v tvare guličiek.
Ak ste prechladnutí alebo už aj chrípka vás obchádza, nepodceňujete to. Určite okrem nasadenia liekov či ozdravných štiav, doprajte si odpočinok a veľkú dávku spánku.