Čo je to? Mletý a premiešavaný so soľou čerstvý ovčí syr.
Špeciálne sa viac hovorieva o májovej bryndzi. Táto bryndza môže obsahovať aj viac ako 700 mg (na 100 g bryndze) vápnika.
V máji sa ovce vyháňajú na pašu na zelené lúky. Ovce teda spásajú viac zelene, ktorá obsahuje väčšie množstvo kyseliny listovej. To má vplyv na kvalitu mlieka a potom aj na syr a bryndzu.
Dnes sa bryndza vyrába aj zmiešaním kravského čerstvého syra s ovčím. Alebo sa pasterizuje.
Miešanie ovčieho a kravského mlieka mení chuť výslednej bryndze. Preto aj chcete použiť bryndzu na varenie napríklad bryndzovej polievky či Demikátu alebo z nej piecť bryndzové rožky či len urobiť plnku do slaného koláča, odporúčame použiť 100 %-tnú ovčiu bryndzu. Určite budete cítiť ten rozdiel chutí.
Bryndzové halušky
2 väčšie zemiaky uvarené v šupke, asi 100 g ražnej hladkej múky, asi 100 g ovsenej múky, 1 vajíčko, štipka soli a trochu vody
Zemiaky ošúpeme a nastrúhame na strúhadle na jemno. Vmiešame rozmiešané vajíčko a po lyžiciach "na striedačku" vmiešavame múky so soľou. Ak je cesto husté po lyžiciach vmiešame vodu.
Cesto potom na lopáriku hádžeme do vraicej vody. Varíme, kým nevyplávu halušky na hladinu. Vyberieme dierovanou naberačkou do misy, kde premiešame s trochou masla, aby sa nelepili. Zľahka vmiešame bryndzu. Môžeme vmiešať na jemno pokrájanú petržlenovú vňať alebo pažítku. Na tanieri podávame dekorované opečeným kúskom slaniny.
Bryndzové bochníčky
150 g masla, 150 g bryndze, 150 g hladkej chlebovej múky, 1/2 čajovej lyžičky kypriaceho prášku
Zmäknuté maslo zmiešame s bryndzou. Do tejto zmesi vmiešame múku s kypriacim práškom a vypracujeme cesto. Necháme ho odpočívať asi štvrťhodiny. Následne ho vyvaľkáme asi na hrúbku 2 cm. Vykrojíme kruhy s priemerom asi 6 cm. Položíme ich na papierom vyložený plech. Potrieme ich vodou a jemne posypeme kryštálikovou soľou a rascou. Vložíme do vyhriatej rúry na 200°C. Po piatich minútach stiahneme teplotu na 180° a pečieme ešte asi 10 - 12 minút.
Vyberieme z rúry a necháme na mriežke vychladnúť. Sú vhodné k pivu, vínu i čaju.
Pohánková kaša s bryndzou
Dve polievkové lyžice pohánkových vločiek zalejeme vodou. Povaríme asi 3 - 4 minúty. Chvíľu necháme postáť. Scedíme. Premiešame s polievkovou lyžicou bryndze. Pridáme kúsky opraženej slaninky s cibuľou.
Odkazy na naše staršie recepty
https://www.dobre-napady.sk/component/garyscookbook/recipe/282-demikat
https://www.dobre-napady.sk/component/garyscookbook/recipe/413-bryndzove-susienky