Rastlinka, ktorú si pamätám z detstva ako rozvoniavala ako hustá kytica vo veľkej váze na stole obývačky starej mamy.
Tento hustý ker s krásne farebnými hustými kvetmi dlhými aj 50 cm rozvoniava na jar - hlavne v máji a júni v našich záhradám či parkoch. Je príjemným oživením pre oči aj nos. Ker alebo strom dorastá aj do výšky 4 m. V mladšom veku ho môžeme pestovať aj vo väčších nádobách.
Orgovány sú opadavé kry či stromčeky. Väčšinou rastú rýchlo. Kmeň je obyčajne svetlosivý, pokrútený. Kvety sú rôznej farby, vône, nahé, zrastenolupienkové a drobné, majú dlhú rúrku a sú v metlinách vyrastajúcich na bokoch výhonkov z predchádzajúceho roka. Listy sú zelené, protistojné, končisté, celookrajové, zašpicatené či okrúhle. Plod je tobolka. Obdobie kvitnutia je hlavne v apríli až júni. Znášajú dobre ľahké aj ťažšie pôdy, niektoré záhradné kultivary sú však náročné na živiny. Orgovány znášajú polotieň, ale lepšie im vyhovuje im výslnie.
Lepíme z papiera
Na biely výkres nalepíme farebný papier, ktorý má tvoriť pozadie obrazu. Mne sa viac páči zelené pozadie. Deťom sa viac páčilo žlté a oranžové. Z tmavozeleného papiera urobíme širokú stopku v podobe obdĺžnika a list, ktorý bude preloženým kruhom. Farebné pásy široké 3 cm a dlhé 8 - 9 cm natočíme na prste a zlepíme do tvaru valca, ktorý nalepíme na papier tak, aby sme vytvorili kvet.
Maľujeme s menšími deťmi
Namaľujeme dieťaťu na farebný výkres konárik s listami. Zo zemiaku urobíme pečiatku alebo kúpime. Dieťa necháme opečiatkovať koláriky. Môžeme mu prípadne ceruzkou naznačiť rozsah pečiatkovania. So staršími môžeme skúsiť aj lepiť guličky z krepového papiera.
Obraz
Na výkres namaľujeme farbami konáriky a listy orgovánu. Môžeme aj namaľovať konáriky a prilepiť vylisované listy orgovánu. Potom tavnou pištoľou prilepíme pukance do tvaru kvetu. Alebo vykrajovačkou na papier vystrihneme drobné kvietky, ktoré prilepíme na konáriky.
Vymaľovávame
Zakoreňujeme orgován
https://www.kvetinky.eu/prva-pomoc-pre-kvetinky/sadime-kricky