alebo ako sa to dnes volá - na technike.
Často sa s deťmi na matematike rozprávame ako kedysi ľudia merali a vážili. Jednou z objemových mier zaužívaných u nás bola aj HRSŤ. A tak sme si aj na tomto príklade ukazovali, že prečo bolo dôležité zjednotiť miery a váhy. jeden nameral 25 g a iný 35 g fazule v hrsti. podobne si s piatakmi ukazujeme ako sa meralo dĺžkovou mierou lakeť. Niektorých to zaujme a doma rozprávajú čo sa naučili. Žiaľ väčšinu detí nie - z mojich skúseností - berú to ako hranie sa, čo už v tomto veku považujú za nudné. Śkoda! Škoda, že im také nerozprávajú doma ako to kedysi robila mne moja strará mama a otec.
Na jeseń sa viac odporúča jedávať strukoviny a husté polievky či prívarky. Nuž si so žiakmi na technike robíme darčekový balíček, ktorý donesú domov. Doma majú navariť a urobiť video s postupom varenia, ktoré ukladáme na stránku školy. Nuž - prepájame školské predmety. A doma snáď pomôžu mamičke a jeden deň navaria miesto nej.
Našijeme vrecúška z bavlnennej látky široké 15 cm a vysoké 25 cm. Uháčkujeme z Perlovky šnúrky na zaviazanie. navážime bielu a červenú fazuľu, pohánku, šošovicu a suchý hrach. My sme vážili po 25 g. Vsypeme ich do mikroténového vrecúška a zaviažeme. Do ušitého vrecka vložíme vrecúško so strukovinami a vrecúško s korením od Silvinky, ktoré kúpite v Davidkovom korení (www.davidkovokoreni.sk) na internete.
Ručne alebo na počítači napíšeme recept na papier, poskladáme a priložíme do vnútra ušitého vrecúška.
Recept som vybrala z kuchárskej knihy Nová kuchárska kniha od Terézie Vansovej z vydania v roku 1914.
"Strukoviny namočíme na dve hodiny do studenej vody. Následne prepláchneme a vsypeme do hrnca s čerstvou vodou. Na miernom plameni varíme asi štvrťhodiny. Pridáme nakrájané rovnaké množstvo koreňovej zeleniny. Zase varíme asi štvrťhodiny. Vsypeme 1 čajovú lyžičku korenia os Silvinky, polovicu čajovej lyžičky jodidovanej soli a rovnaké množstvo na hrubo nastrúhaných zemiakov ako strukovín. varíme zase asi štvrťhoiny na miernom plameni. Prikryjeme a odstavíme."
Nakoniec urobíme na tvrdý papier kartičku s názvom a zložením balenia, ktorú prichytíme ku zviazanému balíčku.
P.S.: Niektoré deti naozaj zaujme listovanie v starej kuchárskej knihe - veď v ktorom múzeu im dajú do rúk viac ako sto rokov starú vec?! Často im ukazujem jeden z textov: "Posunieme rajničku tam, kde plamienok menej páli." A ako zaujímavosť im ukazujem vtedajšie recpety na zmrzlinu - mrazenô a na nete potom hľadáme ako vtedy vyzerala chladnička a komora a podobne. Dejepis ako vyšitý!
Iné podobné tvorenie
https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1951-darcek-pre-gurmana-3