Púpava je trvalá bylina s krátkym jednoduchým podzemkom. Podzemok prechádza do mäsitého koreňa. Z podzemku vyrastá ružica listov. Čepele listov sú riedko zúbkaté, zbiehavé. Zo stredu ružice vyrastá holá, bezlistá, dutá stonka, vysoká 25 - 30 cm, ktorá nesie jeden jasnožltý kvet zložený z tisícich lístočkov obalený v zelenej korune lístočkov. Plod je malá, elipsovitá nažka s chocholcom. Vo všetkých orgánoch rastliny sa nachádza mliečna šťava.

Púpava kvitne od apríla do novembra na suchých miestach, na medziach, úhoroch, rumoviskách, pri okrajoch ciest. Môžeme zbierať všetky časti rastliny - koreň (pred rozkvitnutím rastliny, marec až apríl) samotný alebo s vňaťou, listy (máj až september) aj kvety. Celá rastlina je jedlá, má mierne horkastú chuť. Koreň má priaznivé účinky pri ochoreniach sleziny, celkovej slabosti, pri anémiách, pomáha na zlepšenie zloženia krvi, pri ateroskleróze a pri chronických kožných ochoreniach.

 

Hoci sa púpava lekárska považuje skôr za burinu, je to významná liečivá rastlina. Odporúčaná je najmä pri zápaloch močových ciest a obličkových kameňoch, prípadne pri zápaloch obličiek. Pozitívne účinky má však aj na tráviacu sústavu. Ak ste ešte na jar nejedli šalát z púpavových listov, potom ste prišli o veľa a mali by ste si ho urobiť.

       

Viažeme venček 

Potrebujeme púpavy s dlhými stopkami. 

     

Dlhý pás stočíme do kruhu. Prekryjeme asi na 5 - 8 cm a zviažeme dlhšou trávou. 

Tento venček vznikol pri riešení dĺžky kružnice s ôsmakmi na matematike.

 

Urobme si púpavu

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/291-vyrabali-sme-pupavu 

Maska na karneval

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/karnevalove-masky/72-pupava 

Maľovánky iných rastliniek 

https://www.dobre-napady.sk/omalovanky/category/11-rastliny 

Limonáda z púpavy

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/680-pitie-pocas-tepleho-dna