Vianočný kaktus sme mali celé detstvo na jednej poličke. Nikdy nezakvitol. Pred každými Vianocami som ho podrobne pozerala a hľada puky. Až keď som ho preniesla do druhého bytu. Potom zakvitol, ale v júli! Čo už. Tento rok sa pokúšame s deťmi rozmnožiť vianočný kaktus od susedy. Uvidíme.
Je to dlhoveká tropická rastlina pôvodom z Južnej Ameriky, ktorá napriek svojmu názvu a listom pripomína sukulenty, ale nie je púštnou rastlinou. Táto obľúbená, v zime kvitnúca rastlina je nenáročná na pestovanie. Veľmi jednoducho sa rozmnožuje. Vianočný kaktus ktorý poznáme v našich domácnostiach je hybridom viacerých pôvodných druhov voľne rastúcich v dažďových pralesoch Brazílie.
Po väčšinu roka je vianočný kaktus nenápadná zelená rastlina, ktorá sa hodí takmer do každého priestoru, avšak na vianoce sa z nej má stať rozkvitnutá kráska, ktorá rozžiari celú miestnosť. Vďaka zimnému kvitnutiu sa z vianočného kaktusu stala vianočná tradícia v domácnostiach takmer po celom svete. Vianočný kaktus kvitne väčšinou na červeno. No niektoré môžu ja na bielo alebo ružovo či dokonca oranžovo.
Kaktus obľubuje svetlé miesto bez prievanu. Nie však priame slnko. Je vhodné ho položiť na poličku na stene asi do polovice výšky steny. V lete ho môžeme mať aj na terase v polotieni. Vhodné je ho polievať od spodu do misky, alebo jemne naň rozprašujeme vodu. Zalievame pravidelne malým množstvom vody. Používame vždy odstátu vodu. Zemina by nemala byť nikdy premočená. Korene sú háklivé a veľmi rýchlo môžu odhniť. Asi mesiac pred Vianocami prestaneme kaktus polievať pravidelne a preložíme ho do chladnejšej miestnosti. Najlepšie je položiť kaktus tak, aby bol dvanásť hodín v tme. Potrebuje to, aby začal kvitnúť.
Viem si predstaviť vianočný kaktus ako pekný darček známym či starým rodičom alebo priateľke. Nuž si ideme kaktus rozmnožiť. Na konci januára alebo vo februári - musí byť odkvitnutý - odstrihneme zo zdravej rastlinky kúsok. Necháme ho asi pol dňa zaschnúť, aby sa rez trochu scelil. Potom ho vsunieme do substrátu na zakoreňovanie rastlín asi do tretiny výšky. Dobre zalejeme odstátou vodou a položíme na svetlé teplejšie miesto. Kým sa kaktus nezakorení, nie je vhodné ho prekladať. Miesto by malo byť stabilné. Ak sa všetko podarí, kaktus by mal byť do dvoch mesiacov zakorenený.
Vhodnejšie sú hlinené kvetináče s oddotkom a kamienkovou alebo kamienkovopieskovou drenážou od spodu.
O iných bylinkách a rastlinkách si môžete prečítať na spriatelenom webe www.kvetinky.eu