Po prečítaní jedného komentáru na našej fejsbukovej stránke, som sa rozhodla pridať aj pár tradičných - ozaj tradičných receptov na kvásky. Pri ich príprave však naozaj musíte dbať na teplo, žiadny prievan, na prácu len s nepoškodenými nádobami, žiadnými hliníkovými a podobne. Najlepšie sklo, kamenina, drebo alebo už v dnešnej dobe umelá hmota dobre umytá.

 {SCOpenGraph image=http://www.dobre-napady.sk/images/clanky/varime-pecieme/klasicky_kvasok.jpg}

Lebo neviem či to vy robíte, ale ja veru áno. Keď dávam z droždia nakysnúť ceto, kľudne ho v rýchlokyske strčím do chladničky a z večera do rána mi tam nakysne a tak mám ráno čerstvé cesto na moravské koláče, alebo pizza koláče. Kedysi som takto robila do školy desiatu a ešte teplú ju balila deťom do papierových vrecúšok.

tradičný chlebový kvások sušený tradičný chlebový kvások

Na prvom obrázku je tradičný kvások verzia 1 na tretí deň, kedy ešte vtedy malá dcéra oblýzala či to chutí, keď kvások kypel ako Hrnček var v rozprávke. Na druhom obrázku je môj obľúbený sušený kvások, nakoľko v predajnej sieti ich nájdete aj viac druhov.

 

Tradičný kvások

Chlieb považujeme už niekoľko storočí za základnú potravinu ľudstva. A tiež už niekoľko storočí pozná človek umenie miešania rozomletého obilia s vodou a pečenie chleba na horúcich kameňoch, v peci, v elektrickej, či plynovej rúre.
Pečenie tradičného chleba si však vyžaduje aj tradičný kvások. Ponúkame Vám zopár receptov, ako si taký tradičný kvások pripravi?.



1. kvások

1. deň zmiešame 200 g ražnej múky s 250 ml vlažnej vody vo väčšej nádobe (môžete aj v tej, v ktorej budete miesiť chlieb) a prikryjeme utierkou. Necháme odpočívať 24 hodín pri izbovej teplote.
2. deň primiešame 100 g ražnej múky a 125 ml vlažnej vody. Opäť prikryjeme utierkou a necháme 24 hodín stáť pri izbovej teplote.
3. a 4. deň urobíme ako v deň druhý, ale navyše pridáme po čajovej lyžičke rasce.
5. deň môžeme zamiesiť cesto na chlieb.



2. kvások

Zmiešame 100 g ražnej a 100 g pšeničnej hladkej múky s 250 ml vlažnej vody na husté cesto, z ktorého urobíme bochníček. Vložíme ho do misy, kde budeme neskôr miešať cesto na chlieb. Posypeme ho jednou z múk. Misu prikryjeme utierkou a necháme stáť dva dni. Ak je na tretí deň bochníček popraskaný, je dostatočne nakysnutý kvások a môžeme zarobiť na chlieb. Ak nie, ešte raz cesto premiešame (môžeme vmiešať 5 g droždia) a necháme ešte prikryté stáť do druhého dňa.



3. kvások

Necháme si z nakysnutého cesta na chlieb guľu veľkosti približne ako ping-pongová loptička. Vloýíme ju do misy, v ktorej budeme miesiť chlieb. Posypeme asi 2 polievkovými lyžicami ražnej múky a 1 polievkovou lyžicou rasce. Misu prikryjeme utierkou a necháme stáť pri izbovej teplote 2 dni. Potom cesto premiešame a zase zasypeme 1 polievkovou lyžicou ražnej múky. Na tretí deň by mal byť kvások prichystaný na miesenie chleba.

 

Tradičný kvások - sušený

Máte pocit, že ten tradičný kvások je predsa len náročná vec? Ponúkam Vám náhradu. Kúpite ho v Bio predajniach. Na balení nájdete návod na jeho spracovanie.
Počas posledného roka som si vymyslela ďalšie.

 

1. verzia

1 polievková lyžica sušeného kvásku, 300 g celozrnnej ražnej múky, 2 dl vlažnej vody, 1 čajová lyžička rasce

Všetko dobre premiešame drevenou vareškou v mise na miesenie cesta. Prikryjeme veľkou servítkou. Necháme stáť 24 hodín vzadu na pracovnej doske tak, aby tam nebol prievan.
Potom môžeme použiť ako doma vyrobený tradičný chebový kvások.

2. verzia

1 polievková lyžica sušeného kvásku, 350 g hladkej ražnej múky, 2,5 dl vlažnej vody, 1 čajová lyžička rasce

Všetko zmiešame drevenou vareškou v mise na miesenie cesta. Necháme 24 hodín stáť prikryté len servítkou vzadu na pracovnej doske tak, aby tam nebol prievan. Potom prisypeme 50 g hladkej múky a znova premiešame. Necháme ešte asi 12 hodín stáť.
Môžeme použiť ako doma vyrobený tradičný chlebový kvások.




Domáce droždie

Uvaríme zemiak všupke vo vode bez soli. Ošúpeme ešte teplý a odvážime si 80 g. Vložíme ho do keramického hrnčeka a zalejeme 50 ml teplého čierneho piva 12°-vého (ak máte viac stupňové, použite radšej to). Dobre premiešame drevenou vareškou. Nepoužívame kov. Prikryjeme servítkou preloženou na štvoro (proste tak, ako keď ju vytiahnete z predajného balenia). Necháte vzadu na pracovnej doske poležať 4 dni tak, aby nebol hrnček v prievame.
Takéto droždie by malo vystačiť na 500 g hladkej múky. Cesto však nechajte vykysnúť na ozaj teplom mieste a viac ako hodinu.